FJORDLAND KLOAK OG ANLÆG

Kloakmester i Ballerup

Skal du vente på separeringen eller tage fat nu? Som autoriseret kloakmester i Ballerup har vi over 15 års erfaring, du får svar inden for 24 timer, og reetablering er med i tilbuddet.

4.7 af 5 stjerner på 3byggetilbud.dk

Skal du have løst en opgave?

OBS vi dækker kun Sjælland

Fjordland kloak og anlæg dobbelt elitevinder 2020 & 2021

eliteentreprenoer-150x150
Autoriseret kloakmester
elite-entreprenor-2021-300x300-1-150x150
Autoriseret kloakmester
Udtalelser

Kunder, der valgte os

Sådan beskriver kunder på Sjælland samarbejdet med os.

Valg af kloakmester

Din kloakmester i Ballerup

Når du vælger kloakmester, så spørg, hvad der er med i prisen. Hos Fjordland Kloak og Anlæg får du autoriserede folk med over 15 års erfaring. I Ballerup arbejder vi for private, boligforeninger og erhverv, og vi kender også haveforeninger og kolonihaver.

Vi blev dobbelt elitevinder i 2020 og 2021, vandt 1. plads ved Håndværker.dk Prisen 2019 og er medlem af Danske Kloakmestre. Alle tilbud har reetablering med, så du kan sammenligne på det, der faktisk skal laves.

Har du et valg at træffe? Skriv til os, og få svar inden for 24 timer.

Hvert sit rør

Kloakseparering: vent eller start nu?

Når regnvand og spildevand skal have hvert sit rør, skal arbejdet på grunden laves inden for de frister, forsyningen melder. Vejen hører forsyningen til, grunden er din. Arbejdet består som regel af:

Skal arbejdet laves inden for de frister, forsyningen melder, er det klogt at lade os se på rørene først. Så ved du, hvad der skal laves, før forsyningens arbejde når din grund. Har du fået et brev, så send det til os.

Fugt i kælderen

Omfangsdræn: hvornår er det tid?

Kommer der fugt på kældervæggen hvert forår, eller skaller malingen? Så er spørgsmålet ikke, om drænet skal ses efter, men hvornår. Et stoppet dræn løser sig ikke selv, og vandet bliver stående ved soklen.

Vi graver langs huset, lægger nyt drænrør med fald og leder vandet til en brønd. Derefter lægger vi jorden på plads. Sammenligner du tilbud, så tjek, at reetablering er med.

Ved skybrud

Kloakmester i Ballerup og højvandslukke

Skal du have en højvandslukke? Spørg dig selv, om du har afløb under terræn, som et gulvafløb i kælderen. Bliver kloakken fuld ved kraftig regn, kan vandet løbe baglæns op netop der.

En lukke sidder i røret og spærrer, når vandet vender. Der findes flere typer, og valget afhænger af rørets størrelse og placering. Vi måler op, fortæller, hvad der passer, og monterer den.

Før du beslutter

Kloakmester i Ballerup og TV-inspektion

Skal du vælge mellem foring, nyt rør eller at vente, skal du vide, hvad der er galt. En TV-inspektion viser rørene indefra, og du får billeder af det, vi finder. Det gælder, uanset om det var lugt, langsomt afløb eller en sunket flise, der fik dig til at ringe.

Er skaden en revne, er strømpeforing ofte nok. Er røret sunket, skal der nyt rør til. Du får vores anbefaling først og tager beslutningen selv.

Frem mod 2050

De sidste 5 %: separering i Ballerup

Politikerne har besluttet, at regnvand og spildevand skal have hvert sit rør i hele kommunen i 2050. Hos Novafos mangler de sidste 5 %, i alt 700 husstande. Hører du til dem, skal dit eget arbejde laves inden for de frister, forsyningen melder.

Jo tidligere du kender dine rør, jo bedre kan arbejdet planlægges, så det passer med resten af huset inden for fristerne. Kloakmesteren færdigmelder arbejdet til kommunen, og det klarer vi for dig.

Er du i tvivl om, om din bolig er med, så spørg Novafos og ring derefter til os. Vi gennemgår grunden og siger, hvad der skal gøres.

Pris på kloakmester i Ballerup

Skal du vælge mellem to løsninger, får du pris på begge. Vi giver først et tal, når vi har set grunden, for dybde, adgang og belægning ændrer arbejdet. En flisebelagt indkørsel er noget andet end en plæne.

Tilbuddet er uforpligtende, beskriver arbejdet og har reetablering med. Ring på 61 71 84 53, så aftaler vi et besøg.

Det kan du vælge os på

Fire ting, du kan holde os op på:

Dine spørgsmål om kloakmester i Ballerup

Skal jeg separere nu eller vente?

Det afhænger af, om du har fået besked fra Novafos. Har du ikke, er der ingen frist endnu, men en gennemgang af rørene nu giver dig overblik, så du er klar, når forsyningen melder fristerne.

Hvem færdigmelder separeringen?

Det gør kloakmesteren, der har udført arbejdet på din grund. Vi sender færdigmeldingen til kommunen, så du ikke selv skal tage dig af papirerne.

Er foring eller nyt rør det rigtige?

Er røret revnet, men ligger rigtigt, kan foring ofte være nok. Er det sunket eller knækket, skal der nyt rør til. En TV-inspektion afgør det.

Hvornår bør jeg få lagt nyt dræn?

Kommer fugten tilbage på kældervæggen, eller lugter der muggent, er det tid til at få drænet vurderet. Vi fortæller, om det kan repareres, eller om det skal skiftes.

Hvor hurtigt får jeg et tilbud?

Du hører fra os inden for 24 timer. Ring på 61 71 84 53 eller brug formularen, så finder vi en tid, hvor vi kan se på opgaven.

Kommer I også uden for Ballerup?

Ja, vi dækker hele Sjælland. Læs fx om kloakmester i Taastrup og kloakmester i Herlev, hvis du bor i nærheden.

Tag kontakt til os

Lyst til at kigge forbi?

Skal du have løst en opgave?

OBS vi dækker kun Sjælland